O autorze
Rocznik 90. Slamerka, aktoreczka, zwodniczka. Redaktorka magazynu „Lampa”. Członkini Rady Programowej festiwalu Fama. Raz na poważnie, raz trolling.

TOP 10 najseksowniejszych pisarek i pisarzy

Dyskusje o literaturze i estetyce są z jednej strony potrzebne, ponieważ otwierają nam perspektywy, prowokują do przemyśleń i refleksji, a z drugiej totalnie nieprzydatne, jeżeli jesteśmy zapatrzeni w jedną stronę i nie przyjmujemy nowych rozwiązań.

Wszystko jest względne. Nie jest ważne czy autorzy wymienieni tutaj piszą dobrze czy jest to wasza literatura, czy też nie. Ważne jest to, że nie zrobią siary przychodząc na spotkanie autorskie w śmierdzącym swetrze polonistyki. Oczywiście zapewne autorzy ci będą pisać, że swoją estetykę mają w nosie i że nie jest to ważne, ale jednak estetyka ta jest ważna, ważna jest prezencja, piękno, prawda, pisanie. Przed Państwem 10 najlepszych ciał współczesnej literatury.

Marta Syrwid
Zadebiutowała w "Ha!arcie" w wieku 16 lat, a mając 18, wydała zbiór opowiadań „Czkawka”. Studiowała filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim
Jej opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Zoopie”, „Undergruncie” i „Borussii”. Redaktorka i felietonistka pisma "Lampa". Autorka powieści "Zaplecze" i niedawno wydanej "Bogactwo" (swoją drogą bardzo dobrze przyjętej).

Justyna Sobolewska
Od 2001 redagowała dział książkowy w Przekroju, potem pracowała jako redaktor w dziale kultury Dziennika. Dziennikarka tygodnika Polityka. Publikowała szkice o literaturze i wywiady w Odrze, Kresach, Res Publice Nowej, Kursywie i Arte. Pisała recenzje książkowe i felietony w Gazecie Wyborczej, Nowych Książkach, Tygodniku Powszechnym i Przeglądzie Politycznym. W 2012 roku wyszła jej "Książka o czytaniu". Legenda polskich salonów literackich.


Małgorzata Rejmer
Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2009 wydała debiutancka powieść "Toksymia" , w 2010 otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Interesuje się Rumunią, uwielbia Grochów.

Ilona Witkowska
Laureatka nagrody specjalnej jury w XVI OKP im. Jacka Bierezina oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku za tom Splendida realta, który ukazał się nakładem Wydawnictwa WBPiCK. Członkini Klubu KP we Wrocławiu. Bystra, błyskotliwa i bezczelna.

Joanna Bator
Znawczyni japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka "Japoński wachlarz" uhonorowana Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak w 2005 roku.

Od 2011 roku Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Jej druga powieść, Piaskowa Góra, przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała druga – "Chmurdalia". "Ciemno, prawie" noc ukazała się jesienią 2012. Mieszka w Warszawie. Lubi biegać.
Przemysław Witkowski
poeta, felietonista, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.

Publikował w takich pismach jak Odra, Twórczość, Tygodnik Powszechny, Wakat, Kresy, Akcent, Red., Tekstualia, Cegła, sZAFa Kwartalnik Literacko-Artystyczny, Tygiel Kultury, Pogranicza, Topos, Krytyka Polityczna, Gazeta Wyborcza, Przekrój, Portret i roczniku SPP-Wrocław Pomosty oraz w polskiej edycji Le Monde diplomatique. Współredagował młodopoetycką antologię dolnośląską Ziemie uzyskane. Stale współpracuje z czasopismem literacko-artystycznym Rita Baum, magazynem Ha!art (gdzie publikuje regularnie jako felietonista) i Krytyką Polityczną. Występował na największych polskich festiwalach poetyckich takich jak Port Literacki, Manifestacje Poetyckie, Poznań Poetów i na szczecińskim festiwalu teatralnym Kontrapunkt.

Jakub Żulczyk
Urodził się w Nidzicy, ukończył studia dziennikarskie na UJ. Autor pięciu powieści – "Instytut", "Zmorojewo" , "Radio Armageddon", "Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości" i "Świątynia". Sam mówi o sobie: „pisarz, niezależny publicysta, recenzent, felietonista, bloger, konsument śmieci i wzorowy odbiorca kultury masowej”.

Szczepan Twardoch
Pochodzi ze Śląska. Opublikował pięć powieści, w tym „Wieczny Grunwald”, nagrodzony wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i nominacją do Gwarancji Kultury oraz kilka zbiorów opowiadań, ostatnio „Tak jest dobrze”, nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia. W listopadzie 2012 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się powieść p.t. Morfina, nagrodzona Paszportem Polityki.

Marcin Cecko
Polski poeta, pisarz i performer związany początkowo z nurtem neolingwistycznym. Autor trzech książek poetyckich: "Rozbiorek", "Pląsy" i "Mów". W 2007 Cecko stanął na czele formacji 3 Boys Move, wraz z Piotrem Głowackim i Janem Dravnelem.

Piotr Makowski
Autor książek Niektórzy mają się lepiej (Olsztyn 2005) oraz Soundtrack (Wrocław 2011). Publikował (m.in.: "Borussia", "Cegła", "Fundacja-Karpowicz.org", "Minimalbooks", "Odra", "OFF_press", "Portret", "Pro Arte", "RED.", "Twórczość", "Undergrunt", "Wakat", "Wyspa"). Laureat 4. edycji Doliny Kreatywnej, 1. Ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na autorską książkę poetycką oraz Nagrody Kulturalnej WARTO 2012. Redaktor działu fitness i sport w miesięczniku "Men's Health". Trenuje boks, mieszka we Wrocławiu, przyjaźni się z Darkiem Foksem.


PLUS UWAGA BONUS:

Jakobe Mansztajn

Polski poeta, bloger. Jeden z najbardziej cenionych poetów młodego pokolenia. Autor książki poetyckiej Wiedeński high life (Portret, Olsztyn, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii "Debiut roku", a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Jest ponadto laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury. W 2010 roku nominowany także do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika literackiego Korespondencja z ojcem i jeden z inicjatorów akcji Zjednoczenia Czytelniczego promującego czytelnictwo w kraju. Tłumaczony na hebrajski, białoruski, angielski i norweski. Istnieją podejrzenia, że prowadzi https://www.facebook.com/MakeLifeHarder
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...